Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Corgi w twoim domu - co musisz wiedzieć o tej rasie?

2023-06-21
Corgi w twoim domu - co musisz wiedzieć o tej rasie?

Rasa psa Corgi to właściwie dwie rasy Welsh Corgi Pembroke oraz Cardigan Welsh Corgi. Obie pochodzą z Walii i są rasami bardzo starymi.

Co powinieneś wiedzieć o rasie Corgi, jeżeli myślisz o trzymaniu takiego psa w domu? Całkiem sporo rzeczy, ale wszystkich ich dowiesz się z kilku poniższych akapitów. Znajdziesz tam informacje na temat Corgi dotyczące ich pochodzenia oraz tego, co jedzą i jak się nimi zajmować.

Corgi - rasa idealna dla każdego?

Rasa Corgi to sporo zalet jeśli chodzi o trzymanie psa w domu. Są one małe (tak prawdopodobnie powstała ich nazwa cor – mały, gi - pies), co zdecydowanie sprzyja osobom z niezbyt dużymi mieszkaniami. Pies Corgi jest polecany właściwie wszystkim od dzieci aż po osoby starsze. Ważne jest jednak, aby były to osoby dość aktywne, gdyż tego właśnie wymagają te psy. Nie mają one żadnego problemu z dostosowaniem się do trybu życia czy to na wsi, czy też w mieście. Minusem może być za to duża ilość sierści gubiona przez psy Corgi i to właściwie przez okrągły rok. Dobry odkurzacz to podstawowe narzędzie, którego wymaga rasa Corgi. Drugą istotną sprawą jest duża hałaśliwość tych psów, zwłaszcza gdy jest ich więcej.

Historia rasy Corgi - skąd pochodzi i jak wygląda jej hodowla?

Corgi – pies ten ma bardzo długą historię. Cardigan Welsh Corgi został do Walii przywieziony około 100 lat przed naszą erą. Natomiast Welsh Corgi Pembroke powstał przez skrzyżowanie Corgi z pochodzącymi ze Skandynawii szpicami pasterskimi. Rasa Corgi jako psy hodowlane zyskała popularność już w XIX wieku, najpierw jako psy pasterskie a później jako świetny materiał na psa domowego. Wielką miłośniczką psów tej rasy była brytyjska królowa Elżbieta II.

Do Polski pierwszy psy tej rasy zaczęły docierać mniej więcej w latach siedemdziesiątych zeszłego wieku. Obecnie są one w Polsce hodowane a ich cena to kilka tysięcy złotych. Corgi szczeniak może nawet kosztować nawet 10 tysięcy złotych, choć można je znaleźć również wśród ogłoszeń o adopcji psów. Adopcja psów to zawsze dobry pomysł i oczywiście opcja znacznie tańsza.

Charakterystyczne cechy corgi - co wyróżnia tę rasę?

Corgi to psy stosunkowo małe. Psy Pembroke są wyraźnie mniejsze od rasy Cardigan. Cechą, która rzuca się w oczy, jest ogon. W dawniejszych czasach tak nawet dzielono Corgi na te z ogonem i na te bez niego. Trzeba tutaj zaznaczyć, że wszystkie psy Cardigan posiadają piękny puszysty ogon, a psy Pembroke mają ogon mniejszy lub też w wyniku mutacji genetycznej są go całkowicie pozbawione. Obie rasy różnią się także charakterem. Jedna i druga przywiązuje się mocno do rodziny, ale Cardigan zawsze pozostawia sobie pewien margines nieufności w kontaktach z ludźmi.

To, co jest dla nich szczególne to również to, że nie przejawiają one pewnych kompleksów kojarzonych z małymi rasami psów. Są one bardzo pewne siebie i nie unikają kontaktów z innymi psami. To dość oczywiste biorąc pod uwagę, że przez wielu były one używane jako psy pasterskie radzące sobie z bydłem, czyli zwierzętami znacznie od nich większymi.

Jeżeli szukasz psa dla siebie to zwróć uwagę także na Fluffy Corgi, znanego u nas jako Corgi długowłosy. Tak określane są psy, które z powodu mutacji genetycznej odznaczają się wyjątkowo długą sierścią. Mutacja ta nie powoduje żadnych chorób ani w ogóle innych objawów, więc w żaden sposób nie zagraża zwierzęciu. Jest jednak dość rzadka, więc nie jest łatwo trafić na takiego właśnie psa Corgi.

Dieta i aktywność fizyczna corgi - czego potrzebuje ta rasa?

Rasa psa Corgi wymaga od właścicieli sporej aktywności. Na szczęście nie musi to być aktywność bardzo intensywna – wystarczą długie, ale powolne spacery. Należy także unikać z nimi rzeczy mocno obciążających kręgosłup, czyli na przykład wchodzenia po wysokich schodach czy wskakiwania na kanapę albo zabaw z frisbee. Corgi – pies ten zazwyczaj wykazuje niepohamowany wręcz apetyt, dlatego zbyt intensywne dokarmianie go może prowadzić do wielu chorób. Najlepiej postawić na dobrej jakości karmy.

Karma dla psa Flipper to jedna z najprostszych możliwości zapewnienia Corgi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, witamin i minerałów. Corgi szczeniaki wymagają dość często dodatkowych preparatów wspomagających wzrost chrząstki, gdyż mogą one mieć problem z postawieniem uszu. Legowiska dla psa to oczywiście niezbędna rzecz do zapewnienia Twojemu psu własnego miejsca w domu czy mieszkaniu.

Jak dbać o zdrowie i kondycję corgi - poradnik dla właścicieli

Dbanie o zdrowie psów Corgi nie jest trudne. Najważniejsze porady to:

  • zadbaj o dużą aktywność;
  • zapewnij psu duży kontakt z ludźmi;
  • unikaj przeciążania kręgosłupa psa;
  • podawaj mu dobrą jakościowo karmę;
  • wyczesuj sierść raz w tygodniu;
  • zapewnij suszone gryzaki dla psa niezbędne mu do zabawy i dostarczania składników odżywczych.

Jeśli chcesz sprawić swojemu psu jeszcze więcej przyjemności to zamów również ciekawe zabawki dla psa, które z pewnością pozwolą mu na większą i bardziej urozmaiconą aktywność.

Corgi szczeniaki są zatem dobrym pomysłem na własnego psa, niezależnie od tego czy mieszkasz na wsi, czy w mieście ani, czy w domu są dzieci, czy ich nie ma. Ten pies wszędzie będzie czuł się dobrze, jeśli tylko poświęcisz odpowiednio dużo czasu na spacery i zabawę z nim.

Polecane

Mokra karma dla psa FLIPPER z drobiem 6 x 1240 g

Mokra karma dla psa FLIPPER z drobiem 6 x 1240 g

35,49 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką32,99 zł brutto
4,43 zł / kg brutto
pixel