Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Witaminy dla ptaków i suplementy

Dieta hodowanych ptaków powinna być dopasowana do potrzeb danego gatunku, dlatego hodowcy często wybierają pasze uzupełniające dla ptaków. Dzięki nim są w stanie łatwiej kierować składem posiłków i odpowiedzieć na zwiększone potrzeby żywieniowe ptaka w danym okresie.

Ilość produktów: 2

Pasze uzupełniające dla ptaków – zadbaj o zdrową dietę swojego pupila

W tej kategorii znajdziesz pasze uzupełniające dla ptaków. Mają one różną formę, która jest dopasowana do potrzeb i możliwości danego gatunku. W klatce niemal każdego ptaka powinno znaleźć się wapienko, które jest źródłem wapnia i potasu, a także pozwala ptakowi zachować higienę dziobu. Ponadto w naszym sklepie znajdziesz różnego rodzaju mieszanki dostarczające ptakom całego zestawu witamin i składników mineralnych w łatwo przyswajalnej formie.

Dlaczego podaje się suplementy dla ptaków?

Podstawowy pokarm dla ptaków nie zawsze jest wystarczający. W niektórych okresach życia ptaka zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre składniki pokarmowe. Jeśli zbiegnie się on z małą dostępnością naturalnie występujących źródeł w postaci ziół, warzyw czy owoców, warto wówczas sięgnąć po suplementy dla ptaków.

Kiedy warto podawać witaminy dla ptaków? Szczególnymi okresami w cyklu życia papug czy innych gatunków są okresy pierzenia, kiedy to ptak wymienia pióra. Dietę pupila warto uzupełniać także w okresie przygotowawczym do rozrodu, a także lęgowym. Niektóre witaminy pozytywnie wpływają na płodność. Większe zapotrzebowanie na niektóre witaminy mają także młode ptaki, które jeszcze nie uzyskały pełnego upierzenia.

Jakie witaminy dla ptaków powinny znaleźć się w ich diecie?

Suplementy dla ptaków mogą zawierać różne zestawy witamin. Na jakie warto szczególnie zwrócić uwagę?

W okresie pierzenia się ptaków warto uzupełniać dietę pupila w witaminę H, PP czy Witaminę D3. Wszystkie wpływają na prawidłowy rozwój kości i piór, dzięki czemu okres pierzenia ptak przejdzie bez niepokojących objawów i z mniejszym obciążeniem dla organizmu.

W diecie ptaków przygotowujących się do rozmnażania warto wziąć pod uwagę witaminy: A, E i H, dzięki którym prawidłowo funkcjonują narządy płciowe. Mają także duże znaczenie dla wylęgu.

Ponadto witaminy wpływają pozytywnie na utrzymanie zdrowia i kondycji ptaka. Należą do nich choćby popularna witamina C podnosząca ogólną odporność, witamina K sprzyjająca prawidłowemu funkcjonowaniu układu krwionośnego czy witamina A chroniąca ptaka przed chorobami oczu.

Warto jednak pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar wymienionych składników odżywczych mogą znacząco pogorszyć kondycję ptaków. Dodatkowe witaminy dla ptaków warto zatem podawać po konsultacji z weterynarzem.

pixel