Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podłoża do akwarium i substraty

Decydując się na hodowlę ryb ozdobnych, będziesz musiał kupić nie tylko akwarium, ale także dodatki do niego w tym podłoże do akwarium. Odpowiednio dobrane podłoże jest ważne z wielu powodów. Przede wszystkim spełnia funkcje estetyczne. Ładnie uzupełnia aranżację akwarium i imituje naturalne warunki akwenu. Niektóre gatunki ryb np. pielęgnice żerują w podłożu, szukają pożywienia, przedmuchując piasek. Podłoża do akwarium są także niezbędne, jeśli planujesz hodować roślinność w swoim akwarium. Dzięki niemu korzenie roślin mają oparcie i możliwość pobierania składników odżywczych.

Ilość produktów: 18

Najlepsze podłoża do akwarium

W naszym sklepie internetowym znajdziesz najróżniejsze podłoża do akwarium. Różnią się od siebie wielkością frakcji, ale także rodzajem kamienia, z którego zostały zrobione. Wszystkie są jednak neutralne dla wody i nie zmieniają jej właściwości. Dostępny jest żwir do akwarium, ale także piasek czy podłoża dekoracyjne. Szeroki wybór produktów od uznanych producentów pozwoli Ci dopasować odpowiednie podłoże do aranżacji akwarium, hodowanych w nich ryb i roślinności.

Podłoża do akwarium słodkowodnego dla ryb żyjących przy dnie i w toni

Przy wyborze podłoża do akwarium warto wziąć pod uwagę gatunki ryb, które masz zamiar w nim hodować. Każdy z nich ma nieco inny sposób żerowania. Jedne pływają przy tafli wody, inne w toni, a jeszcze inne przy dnie, szukając właśnie tam pożywienia. Szczególnie te ostatnie mogą być narażone na zranienia, jeśli wybierzesz złe podłoże.

Podłoża do akwarium słodkowodnego powinny być wykonane z kamieni o gładkich krawędziach, dzięki czemu ryby nie zrobią sobie krzywdy, ocierając się o nie. Ponadto w przypadku hodowania pielęgnic, najlepiej wysypać dno akwarium piaskiem lub zrobić im plażę, oddzielając pas piasku od grubszego żwiru.

Substraty do akwarium z roślinnością

Podłoże do akwarium pełni także funkcję dekoracyjną. Zapewnia również hodowanej roślinności możliwość zakorzenienia i pobierania substancji odżywczych. Jeśli chcesz w swoim akwarium hodować rośliny, wybierz podłoże o średniej frakcji. W przypadku zbyt dużego żwiru korzenie nie będą miały odpowiedniego oparcia, z kolei piasek może być zbyt drobny i tworzyć strefy beztlenowe sprzyjające gniciu.

Pod żwirem warto podsypać kilkucentymetrową warstwę substratu do akwarium. Jest to żyzna ziemia bogata w substancje odżywcze potrzebne roślinom do wzrostu. Żyzna warstwa ziemi pod żwirem w akwarium zapewni korzeniom roślin odpowiednią dawkę cennych substancji. W naszym sklepie znajdziesz podłoża doskonałe do akwariów, w których masz zamiar oprócz ryb hodować rośliny zielone.

pixel