Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyposażyć klatkę dla koszatniczek?

2023-05-15
Jak wyposażyć klatkę dla koszatniczek?

Myślisz o trzymaniu w domu koszatniczki? To wspaniałe zwierzę dla każdej osoby, bardzo towarzyskie i łatwe w hodowli.

Jeśli chcesz mieć koszatniczki, to konieczna będzie klatka dla koszatniczki oraz kilka drobnych dodatków. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym, jakie jest konieczne wyposażenie klatki koszatniczki, a także co jedzą koszatniczki i jak się nimi opiekować.

Jak dobrać odpowiednią klatkę dla koszatniczek?

Koszatniczki to dość małe gryzonie, ale mają one bardzo dużą potrzebę ruchu i właśnie dlatego wymagają dość dużej klatki. Dodatkowo w naturze żyją one w stadach, więc należy trzymać je co najmniej z jednym towarzyszem. Powinien być to osobnik tej samej płci albo też przeciwnej, jeśli został wykastrowany.

Klatka dla koszatniczki powinna mieć więc wymiary minimalnie około 50 na 100 centymetrów oraz wysokość nie mniejszą niż 40 centymetrów. Na takiej przestrzeni zmieszczą się dwa osobniki tego gatunku. Jeśli chcesz mieć większe stadko to zamów odpowiednio większą klatkę dla niego. Jeszcze lepszym wyborem może być terrarium dla koszatniczki. Te zwierzęta bardzo mocno rozrzucają ściółkę i wokół klatki z metalowymi prętami będziesz musieć ciągle sprzątać. Powinno być to terrarium z wentylacją.

Niektórzy stosują również typowe akwarium, niestety akwarium właśnie ze względu na gorszą wentylację należy częściej sprzątać w środku, gdyż mogą się tam rozwijać szkodliwe bakterie. Nawet najlepiej wyposażona klatka nie zapewni jednak wystarczającej ilości ruchu, należy więc koszatniczki wypuszczać i pozwolić im poznać całe mieszkanie.

Uważać należy tylko, tak jak przy wszystkich gryzoniach, na posiadane psy i koty, które mogą wykazać się w każdej chwili instynktem łowieckim, nawet jeśli na co dzień nie pokazują takich zachowań.

Jakie akcesoria i wyposażenie powinny znaleźć się w klatce dla koszatniczek?

Oprócz samej klatki potrzebne Ci będą również akcesoria dla koszatniczek i inne wyposażenie klatki koszatniczki. Najbardziej potrzebne dodatki to między innymi:

  • poidełko;
  • kuweta;
  • miseczka na karmę – najlepsze są ciężkie miseczki z ceramiki, gdyż wtedy nie będą przez zwierzątko przestawiane. Karma dla koszatniczek jest dostępna we wszystkich dobrych sklepach zoologicznych;
  • miseczka na wodę;
  • paśnik;
  • pojemnik z pyłem do mycia;
  • zabawki dla koszatniczek – drabinki, hamaki, kołowrotek, półki, domek dla koszatniczek oraz gałęzie i patyki do gryzienia, oraz do wspinania się na nie.

Wyposażenie klatki koszatniczki możesz kompletować samemu lub też zamówić klatki już z większością wyposażenia. Wiele osób decyduje się też na wykonywanie własnych klatek czy takich zabawek jak domek dla koszatniczek. To bardzo dobry pomysł i miłe spędzenie czasu, a Twoje gryzonie z pewnością pokochają taką klatkę.

Jak wyposażyć klatkę dla koszatniczek?

Jakie zabawki sprawią radość koszatniczkom?

Koszatniczki to gryzonie bardzo aktywne dlatego klatka dla koszatniczki musi zawierać mnóstwo elementów, po których będą się one mogły wspinać. Mogą to być gałęzie, które trzeba często wymieniać, gdyż zostaną mocno obgryzione. Dobrze jest zapewnić koszatniczkom kołowrotek. Powinien być to jednak model dość spory i pozbawiony możliwości zaczepienia ogonem - gdy do tego dojdzie ogon, może odpaść i już nigdy nie odrosnąć. Najlepiej sprawdzają się tutaj kołowrotki przeznaczone dla świnek morskich o średnicy 20 i więcej centymetrów. Bardzo ważne są wszelkiego rodzaju hamaki i półeczki, na których będą mogły się usadawiać te gryzonie. Właśnie w takich miejscach czują się one najbezpieczniej.

Poidełka, karmniki i gniazdka – dlaczego są ważne w klatce dla koszatniczek?

Koszatniczki muszą czuć się w klatce bezpiecznie. Właśnie dlatego muszą mieć stały dostęp do wody i pożywienia. Oznacza to, że w klatce muszą znaleźć się poidełka dla koszatniczek oraz miseczki na jedzenie. Co jedzą koszatniczki? Jak większość gryzoni koszatniczki odżywiają się pokarmem roślinnym, głównie są to siano, zioła, kora oraz gałęzie.

Koszatniczki potrafią być bardzo wybredne i może im nie podobać się zbyt mało pachnące siano. Unikać należy wysokiej zawartości cukru w pożywieniu dla koszatniczek, nie należy zatem podawać im owoców. Najłatwiej jest korzystać z gotowych karm dostępnych w sklepach, dodając od czasu do czasu trochę przysmaków w postaci świeżych ziół czy gałązek drzew owocowych. Kolejną ważną rzeczą jest miejsce do spania. Koszatniczki czują się bezpieczniej na wysokości i właśnie dlatego ich gniazdo powinno znajdować powyżej dna klatki.

Pielęgnacja gryzoni, jakim są koszatniczki, nie jest specjalnie trudna. Najważniejsze jest regularne sprzątanie klatki, co jest znacznie łatwiejsze, jeśli poświęcisz trochę czasu na dobre jej wyposażenie oraz wybór odpowiedniego modelu. Drugą ważną sprawą jest zapewnienie koszatniczkom odpowiedniego pyłu kąpielowego, a wtedy o swoją czystość będą dbały same.

Dobra opieka i odpowiednia ilość ruchu pozwala na dożycie nawet 10 lat przez koszatniczkę.

Wiesz już, jaka powinna być klatka dla koszatniczki oraz jakie akcesoria dla koszatniczek powinieneś zakupić. Ciesz się zatem z towarzystwa tych przemiłych i bardzo towarzyskich gryzoni.

Polecane

Płyn do czyszczenia oczu dla gryzoni Francodex 60 ml

Płyn do czyszczenia oczu dla gryzoni Francodex 60 ml

23,90 zł brutto
398,33 zł / l brutto
Przysmak dla gryzoni Versele Laga Crock Complete Berry 50g

Przysmak dla gryzoni Versele Laga Crock Complete Berry 50g

12,84 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką11,56 zł brutto
231,20 zł / kg brutto
pixel