Czym różni się karmienie kanarków w naturze od tego w hodowli domowej?
Karmienie kanarków ma olbrzymi wpływ na ich rozwój. Jaka powinna być dieta kanarków?
Dowiedz się, co może jeść kanarek i co będzie mu niezbędne do spożywania w przypadku hodowli domowej, tak aby rozwijał się on tak samo jak w swoim środowisku naturalnym.
Kanarki w środowisku naturalnym: dieta i nawyki żywieniowe
Kanarki w stanie dzikim mieszkają, jak sama ich nazwa wskazuje, głównie na Wyspach Kanaryjskich, choć zdarzają się też na Maderze i Azorach. Oprócz tego zostały także przeniesione i przyjęły się w Portoryko, na Hawajach oraz Bermudach. Podstawowym pokarmem we wszystkich tych miejscach dla kanarków są ziarna i to na nich opiera się naturalna dieta kanarków. Zazwyczaj kanarki żerują w całych stadach, chodząc po ziemi. Właśnie tam wynajdują one nasiona traw oraz chwastów. Dodatkowo spożywają też rośliny – pączki kwiatowe czy owoce – oraz nieduże owady. W warunkach hodowlanych należy kanarkowi zapewnić podobną dietę, tak aby mógł się on rozwijać równie dobrze jak w swoim środowisku naturalnym.
Karmienie kanarków w hodowli domowej: czego unikać i na co zwrócić uwagę?
Hodowla kanarków to świetnie zajęcie dla każdego, kto lubi zwierzęta a w szczególności tak egzotyczne ptaki. Jak zadbać o to, aby potrzeby żywieniowe kanarków w hodowli domowej były spełnione? Należy je karmić mieszankami ziaren wzbogacanymi również owocami czy witaminami. Pokarm dla kanarków powinien być mocno urozmaicony. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie karma zawiera dużo różnorodnych składników. Dobrze jest również oprócz karmy, podawać kanarkowi dodatkowo przysmaki, co wydatnie wpływa na jego zadowolenie i chęć do śpiewania. Pamiętaj także, aby kanarek miał stały dostęp do wody.
Jaki wpływ na zdrowie kanarków ma dieta w hodowli domowej?
Hodowla kanarków to sprawa wymagająca zapewniania im dobrej diety. Bez niej kanarki nie będą rozwijać się prawidłowo - może to objawiać się słabszym ich wybarwieniem, słabszymi piórami, brakiem chęci do śpiewu czy ogólną apatią. Przy popełnieniu poważnych błędów zła dieta może nawet doprowadzić do zgonu kanarka. Szczególnie ważne są dla ptaków okresy pierzenia się. Wtedy dobrze jest oprócz karmy podawać również specjalne dodatki dostępne w sklepach zoologicznych. Sterując dietą, możesz także wpływać na intensywność koloru swojego kanarka. Jeżeli chcesz wzmocnić kolor żółty, to podawaj mu więcej zieleniny, jeżeli czerwony to więcej karotenów, czyli na przykład więcej marchewki.
Jakie są najczęstsze błędy w karmieniu kanarków w hodowli domowej?
Błędy żywieniowe mogą zdarzyć się początkującym hodowcom każdego gatunku ptaków również kanarków. Dowiedz się, czego nie może jeść kanarek i aby uniknąć błędów, zapoznaj się z tymi najczęściej popełnianymi podczas tak ważnej czynności, jaką jest karmienie kanarków:
- Przekarmienie – hodowlany kanarek ma mniej ruchu niż ten żyjący dziki i dość łatwo można go przekarmić. Pierwszą oznaką, że możesz do tego doprowadzić, jest zostawianie ziarenek po posiłku. Kanarek wyjada nasiona najbardziej oleiste, te suchsze zostawiając. Dobrze dobrana ilość powinna zostać zjedzona przez niego w całości;
- podawanie ludzkiego pożywienia – to punkt mówiący czego nie może jeść kanarek – są to między innymi awokado, ziemniaki, cebula, rabarbar, sól, kawa, alkohol oraz karmy dla psów czy kotów. Zwłaszcza szkodliwa jest nawet najmniejsza ilość alkoholu oraz karmy dla psów, oraz kotów, które zawierają bakterie niebezpieczne dla kanarków;
- niesprzątanie niezjedzonego pokarmu – w środowisku naturalnym kanarki jedzą tylko świeże rzeczy i tak właśnie trzeba je karmić;
- brak podawania piasku i wapna – na liście tego, co może jeść kanarek oprócz standardowego pożywienia, znajduje się również piasek oraz wapno. Wapno jest konieczne do prawidłowego rozwoju, a piasek pomaga w trawieniu i rozcieraniu pokarmu w żołądku. Dobra karma dla ptaków egzotycznych a w szczególności dla kanarków zawiera wapno najczęściej z mielonych muszli. Piasek lub drobny żwirek należy zapewnić oddzielnie i w małych ilościach.
Czym karmić kanarki?
Karmienie kanarków za pomocą gotowych mieszanek nie jest trudne. Możesz i powinieneś urozmaicać mu również dietę różnymi dodatkami lub też tworzyć własne mieszanki. W takich mieszankach możesz użyć takich składników jak:
- nasiona konopi
- siemię lniane
- proso afrykańskie (ziarna Nigru)
- rzepik.
Dodatkowo możesz swojemu kanarkowi podawać świeżą trawę czy zioła (zbierane z dala od dróg). Bardzo chętnie spożyją one również pączki drzew owocowych, marchewkę, cykorię, jabłka, gruszki, banany, mniszek lekarski czy pokrzywy.
Czym karmić kanarka w okresie pierzenia się? Ten wymagający okres oznacza, że musisz zwiększyć ilość podawanego kanarkom białka, witamin oraz soli mineralnych. Specjalne witaminy dla ptaków najłatwiej jest dodawać do wody. Do podstawowej karmy dodawaj w tym okresie więcej owoców i warzyw, wskazane są także mieszanki jajeczne.
Przygotowywanie własnych mieszanek i obserwowanie, co najbardziej smakuje Twojemu pupilowi to świetna zabawa i dużo osób z przyjemnością poświęca na to dużo czasu. Najłatwiej jednak jest na co dzień posługiwać się gotową karmą dobrej jakości od sprawdzonych sprzedawców. Wtedy hodowla kanarków jest znacznie mniej wymagająca pod względem poświęcania czasu na dbanie o te piękne ptaki. Lepiej ten czas poświęcić na ich podziwianie i słuchanie ich śpiewu.